Krótka historia założenia ogrodu...

Utworzono dnia 19.09.2023

W roku szkolnym 2019/2020 w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie zrealizowaliśmy projekt "Przyjazna Przestrzeń - wspólnie posadźmy duże drzewo przy szkole", którego efektem było posadzenie wieloletniego drzewa lipy drobnolistnej w ogrodzie szkolnym.

W ramach projektu pozyskaliśmy tablice informacyjne do 25 gatunków drzew i krzewów rosnących  w ogrodzie. Informacje dotyczyły pochodzenia drzewa i ogólnej charakterystyki botanicznej gatunku. Działania te zmotywowały do dalszych prac w obrębie ogrodu, poszukiwania pomysłów na zagospodarowanie terenu przy szkole tak, by służył edukacji ekologicznej  i bioróżnorodności botanicznej.

W roku szkolnym 2021/2022 rozpoczęliśmy prace nad utworzeniem Szkolnego Ogrodu Geograficznego - zielonej pracowni.

Powstał projekt i rozpoczęły się prace nad zagospodarowaniem terenu.

Czym jest Ogród Geograficzny?

Celem projektu było utworzenie ogrodu szkolnego,  w którym nasadzenia roślinne uszeregowane są zgodnie  z ich pochodzeniem. Powstały następujące działy  w ogrodzie: Europa, Azja, Ameryka Południowa  i Północna, Roślinność Stepowa, pokazujące zróżnicowanie szaty roślinnej  Ziemi w układzie stref klimatyczno - roślinnych.

Ogród stał się rewelacyjną zieloną pracownią pełniącą funkcje dydaktyczno - wypoczynkową, jak  również służy promocji szkoły w środowisku lokalnym.

Przyjaciele ogrodu

Założenie ogrodowe nie doszłoby do skutku, gdyby nie pomoc społeczności szkolnej. W pracach ogrodowych - przygotowaniu terenu i nasadzeniach roślinnych brali udział rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły. Pozyskaliśmy również sponsorów (rodziców uczniów oraz przedsiębiorców lokalnych) do sfinansowania założonego projektu.

Wszystkim zaangażowanym w utworzenie Szkolnego Ogrodu Geograficznego

serdecznie dziękujemy!